Nominacja profesorska dla prof. dr hab. inż. Kingi Pielichowskiej

Prof. dr hab. inż. Kinga Pielichowska

Nominacja profesorska dla prof. dr hab. inż. Kingi Pielichowskiej

W grudniu 2023 r. Prezydent RP Andrzej Duda nadał tytuł profesora trzem naukowczyniom i siedmiu naukowcom z AGH,  między innymi prof. dr hab. inż. Kindze Pielichowskiej, która kieruje Katedrą Biomateriałów i Kompozytów na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki.

To wyróżnienie jest nie tylko zasługą niezwykłego zaangażowania w dziedzinę nauki, ale również dowodem na nieustannie rozwijający się wkład w polską i światową społeczność akademicką.  Naukowa podróż  prof. Kingi Pielichowskiej rozpoczęła się od habilitacji na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki w Akademii Górniczo-Hutniczej w 2016 roku, poprzedzonej zdobyciem tytułu doktora na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej.

Prof. Kinga Pielichowska wyróżnia się szerokimi zainteresowaniami naukowymi, obejmującymi obszary blendów polimerowych i (nano)kompozytów, analizy termicznej materiałów polimerowych, badania krystalizacji polimerów oraz degradacji polimerów. Odbyła staże w zagranicznych ośrodkach naukowych, takich jak University of Rome Tor Vergata we Włoszech (2015), Słowacka Akademia Nauk w Bratysławie, Słowacja (2013), Instytut Chemii Przemysłowej im. prof. I. Mościckiego w Warszawie, Polska (2008), oraz University of Applied Sciences w Münster, Niemcy (2002).

Jej bogata kariera została doceniona wieloma nagrodami i wyróżnieniami, takimi jak Nagroda Zespołowa Rektora AGH za Osiągnięcia Naukowe w latach 2015-2018, Stypendium Ministra Edukacji Narodowej w latach 2000/2001, oraz wyróżnienie za pracę doktorską w 2004 roku. Ponadto aktywnie uczestniczy w towarzystwach naukowych, będąc członkiem Polskiego Stowarzyszenia Biomateriałów oraz Polskiego Towarzystwa Kalorymetrii i Analizy Termicznej.

W obszarze dydaktyki prof. Kinga Pielichowska dzieli się swoją wiedzą na tematy związane z polimerami, technologią materiałów kompozytowych, polimerami konstrukcyjnymi, analizą termiczną, implantami i sztucznymi narządami. Obecnie skupia się na realizacji innowacyjnych projektów, takich jak „Wielofunkcyjne cementy kostne w oparciu o poliuretanosacharydy z kontrolowaną temperaturą sieciowania” oraz „Nanokompozyty poliacetalowe zawierające hybrydowy nieorganiczno-organiczny napełniacz na bazie hydroksyapatytu do potencjalnych zastosowań biomedycznych”, których jest kierownikiem.

To zaszczyt dla naszego środowiska akademickiego móc świętować osiągnięcia prof. Kingi Pielichowskiej, która nie tylko wzbogaca naszą wspólnotę naukową, ale również inspiruje kolejne pokolenia badaczy. Życzymy dalszych sukcesów i owocnej kontynuacji jej fascynującej pracy naukowej.

Żródło:

Prof. dr hab. inż. Kinga Pielichowska