Międzynarodowe Zawody Robotów Marsjańskich
European Rover Challenge - Międzynarodowe Zawody Robotów Marsjańskich
  • 06.09.2024
  • 08.09.2024

Dziesiąta, jubileuszowa edycja zawodów European Rover Challenge odbędzie się w Krakowie w dniach 6-8 września 2024 r. Gospodarzem Międzynarodowych Zawodów Robotów Marsjańskich będzie AGH, a uczestników wydarzenia będzie gościć m.in. Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki. Organizatorem i pomysłodawcą zawodów jest Europejska Fundacja Kosmiczna.

European Rover Challenge to prestiżowe, międzynarodowe wydarzenie kosmiczno-robotyczne, odbywające się w Polsce już od 10 lat. To połączenie uznanych zawodów robotów marsjańskich z udziałem najlepszych drużyn akademickich z całego świata, konferencji branżowej oraz strefy pokazów naukowo-technologicznych.

Konkurencje w zawodach ERC wiernie odwzorowują wyzwania z jakimi mierzą się łaziki znajdujące się obecnie na Marsie i Księżycu. European Rover Challenge, nazywane także „Zawodami Łazików Marsjańskich”, daje zespołom studenckim szansę na zaprezentowanie swoich umiejętności i kreatywności nie tylko przed szeroką widownią, lecz również przed przedstawicielami światowych agencji kosmicznych (takich jak NASA, ESA, EUSPA, DLR, CNES czy POLSA) i branżowymi ekspertami, którzy na zaproszenie organizatorów odwiedzają wydarzenie i dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Od 2014 r. odbyło się już dziewięć edycji wydarzenia, które śledziło na miejscu i w sieci ponad milion osób. ERC odwiedzane jest przez dziesiątki tysięcy pasjonatów kosmosu i technologii, profesjonalistów sektora kosmicznego i rodziny z dziećmi. Dzięki internetowej transmisji wydarzenie śledzi również widownia za granicą.

Głównym zadaniem w ERC jest zaprojektowanie i zbudowanie łazika marsjańskiego, który z największą precyzją wykona konkurencje zawodów, inspirowane prawdziwymi misjami kosmicznymi NASA i ESA. Studenci najlepszych technicznych uczelni na świecie tworzą drużyny, w których projektują unikatowe konstrukcje łazików marsjańskich. Po kilku miesiącach ciężkiej pracy, ich dokumentacje są oceniane przez uznanych specjalistów z firm i organizacji sektora kosmicznego. Następnie finaliści zawodów prezentują możliwości swojego robota na specjalnym marsjańskim torze (tzw. Marsyard) w kilku konkurencjach opartych na prawdziwych misjach agencji kosmicznych, takich jak NASA czy ESA.

Głównym organizatorem ERC jest Europejska Fundacja Kosmiczna – wielokrotnie nagradzana organizacja, wspierająca inicjatywy stawiające na pierwszym miejscu przyszłość nowego pokolenia, opartą na naukach STEAM i technologiach kosmicznych. Poza European Rover Challenge, zespół Fundacji zajmuje się prowadzeniem warsztatów i akcji edukacyjnych w polskich szkołach (np. Mars Colony Hackathon, „Skąd wiemy, że zmienia się klimat?”). W 2023 roku Fundacja, jako jedyny podmiot z Europy, znalazła się na liście zwycięzców prestiżowej nagrody Global E-STEM Award przyznawanej przez Pratt & Whitney oraz Północnoamerykańskie Stowarzyszenie Edukacji Ekologicznej (NAAEE).

Szczegółowe informacje dotyczące Międzynarodowych Zawodów Robotów Marsjańskich