Szklane opatrunki — film o pracach badawczych nad wykorzystaniem szkła do leczenia ran stopy cukrzycowej na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH
Telewizja Naukowa PIONIER TV w cyklu Czas Nauki opublikowała film o innowacyjnych badaniach nad wykorzystaniem szkła do leczenia ran stopy cukrzycowej. W Katedrze Szkła i Powłok Amorficznych Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH prowadzone są prace badawcze nad wykorzystaniem szkła do leczenia ran stopy cukrzycowej. To schorzenie to efekt powikłań cukrzycy. Występuje u 10-15% osób chorych na cukrzycę i jest bardzo trudne do leczenia. Nadzieją chorych na gojenie się ran są szklane opatrunki zawierające białka i ekstrakty roślin a zbudowane na bazie bioaktywnego szkła.
Bioaktywne szkła, szczególnie szkła boranowe, to jest nowy, świeży materiał i jego interakcja z układem nie jest do końca zbadana. Wiemy, że działa. Ale jak działa? Co odpowiada za to działanie? Teraz jednym z kierunków badawczych jest poznanie mechanizmów molekularnych i biologicznych boranowych szkieł bioaktywnych. Drugi kierunek to jest właśnie wykorzystanie szkieł – krzemianowych i boranowych – do różnego typu materiałów kompozytowych, ale też do materiałów hydrożelowych, przede wszystkim wstrzykiwalnych. Finalizuje duży projekt związany z wykorzystaniem bioaktywnych szkieł i ekstraktów roślinnych do tworzenia kompozytów do regeneracji tkanki kostnej, ale z polimerów syntetycznych.
Dr inż. Michał Dziadek jest finalistą konkursu tygodnika „Polityka” organizowanego z myślą o młodych naukowcach, którzy w ciągu dwóch ostatnich lat wykazali się szczególnymi osiągnięciami. Naukowiec z AGH chce wykorzystać bioaktywne szkła do leczenia ran stopy cukrzycowej i zaznacza: to fascynująca działka.
Więcej informacji:
Porowata pianka, czyli jak zaopatrywać rany szkłem