Skip to content ↓

Ceramika

Ceramika - I stopień - Zdobądź kompleksową wiedzę i umiejętności

w zakresie projektowania i technologii ceramiki 

Dlaczego warto studiować „Ceramikę”?

Studia na kierunku Ceramika to doskonałe przygotowanie do pracy w różnych gałęziach przemysłu:

  • ceramicznego,
  • szklarskiego,
  • materiałów budowlanych,
  • ogniotrwałych,
  • a także w firmach o profilu artystycznym i zdobniczym zajmujących się projektowaniem i wytwarzaniem produktów/wyrobów ceramicznych.

Absolwenci posiadają wszechstronną wiedzę z zakresu technologii ceramiki oraz umiejętności praktyczne w projektowaniu i wytwarzaniu wyrobów ceramicznych. Absolwent potrafi nie tylko obsługiwać specjalistyczne narzędzia i oprogramowanie, ale także modelować i analizować procesy technologiczne. Studia kładą duży nacisk na praktyczne umiejętności, takie jak projektowanie mas ceramicznych, formowanie wyrobów, stosowanie szkliw oraz prowadzenie badań laboratoryjnych. Dzięki temu absolwenci są przygotowani do pracy zarówno w przemyśle, jak i w dziedzinie projektowania ceramiki użytkowej i artystycznej.


Dla kogo dedykowany jest kierunek?

Studia na kierunku Ceramika to coś dla fanów zastawy z Bolesławca i osób, które mają duszę artysty przy jednoczesnym zacięciu chemicznym. Planując swoją ścieżkę kariery, chcesz połączyć pasję do nauk ścisłych z artystyczną duszą? Po studiach na kierunku Ceramika będziesz mógł pracować zarówno w pracowni artystycznej jak i dużym zakładzie przemysłowym produkującym materiały ceramiczne różnego rodzaju. Nowoczesne metody wytwarzania mas ceramicznych, a także projektowanie szkliw ceramicznych to tylko jedne z aspektów, z jakimi będziesz mieć styczność.


Perspektywy zawodowe

Absolwenci kierunku Ceramika na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki znajdą zatrudnienie głównie w działach:

  • projektowych, technologicznych oraz zdobniczych zakładów ceramicznych specjalizujących się w ceramice sanitarnej, stołowej, artystycznej, produkcji płytek ceramicznych i innych materiałów ceramicznych,  
  • przedsiębiorstwach zajmujących się projektowaniem zaawansowanych materiałów ceramicznych,
  • zakładach ceramiki ogniotrwałej i elektrotechnicznej.

Ze względu na duże umiejętności projektowe, absolwenci mogą pracować w firmach zajmujących się kreacją wizualną produktu lub marki. Dzięki wiedzy z konserwacji i rewitalizacji obiektów zabytkowych, nasi absolwenci znajdują również pracę w pracowniach konserwatorskich i muzeach. Dzięki pozyskanej wiedzy, absolwenci mają możliwość własnej działalności gospodarczej lub pracy jako nauczyciele w szkołach, a także pracownicy naukowo-dydaktyczni na uczelniach wyższych i w instytutach naukowo-badawczych.
 


Przykładowe zawody dla absolwentów kierunku Ceramika

Oto kilka przykładowych zawodów, w których absolwenci kierunku Ceramika mogą znaleźć zatrudnienie:

  1. Technolog ceramiki: Nadzorowanie procesów produkcyjnych w zakładach ceramicznych, zapewnienie jakości wyrobów oraz opracowywanie nowych metod produkcji.
  2. Specjalista od szkliw ceramicznych: Badanie i opracowywanie receptur szkliw ceramicznych, nadzorowanie procesów ich aplikacji oraz ocena ich właściwości.
  3. Inżynier materiałowy w branży ceramiki ogniotrwałej: Projektowanie materiałów ogniotrwałych, wykorzystywanych np. w przemyśle metalurgicznym lub hutniczym.
  4. Technolog ceramiki elektrotechnicznej: Praca nad produkcją ceramiki wykorzystywanej w przemyśle elektrotechnicznym, np. izolatorów elektrycznych czy elementów grzewczych.
  5. Konsultant ds. konserwacji zabytków ceramicznych: Udzielanie porad dotyczących konserwacji i rewitalizacji zabytkowych wyrobów ceramicznych, współpraca z muzeami i instytucjami zajmującymi się dziedzictwem kulturowy
  6. Pracownik naukowo-dydaktyczny: Praca na uczelniach wyższych lub w instytutach naukowo-badawczych, prowadzenie badań nad nowymi materiałami ceramicznymi oraz nauczanie studentów.
  7. Przedsiębiorca w branży ceramicznej: Założenie własnej firmy produkcyjnej lub artystycznej, zajmującej się projektowaniem i wytwarzaniem wyrobów ceramicznych.
  8. Projektant wizualny: Praca w firmach zajmujących się kreacją wizualną produktu lub marki, wykorzystanie umiejętności projektowania ceramicznych elementów w projektach reklamowych czy aranżacjach przestrzennych, tworzenie projektów i wzorów dla produktów ceramicznych.

Te zawody oferują różnorodne możliwości rozwoju i spełnienia, pozwalając absolwentom kierunku Ceramika na wykorzystanie swoich umiejętności zarówno w przemyśle, jak i w sferze sztuki i edukacji.

Stopka