Studenckie Koła Naukowe pozwalają na pogłębianie wiedzy, rozwój pasji oraz umiejętności praktycznych. To także doskonałe miejsce na rozwijanie kontaktów międzyludzkich. Stanowią one szkołę talentów i „kuźnię” wiodących kadr naukowych i inżynierskich naszego kraju. Na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki działa pięć kół naukowych.
Koło Naukowe Konstrukcji Militarnych "Adamantium" działające na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki, założone w 2015 roku, zajmuje się przede wszystkim badaniem nowoczesnych materiałów ceramicznych, kompozytowych, metalicznych, m.in. pod kątem projektowania nowoczesnych pancerzy kompozytowych.
Do koła przyjmowane są przede wszystkim osoby, które chcą robić coś dodatkowego, poza samymi zajęciami. Oczywiście atutem są zainteresowania militarne. Jeśli jest się osobą, która chce zrobić coś ciekawego, czy też nauczyć się nowych umiejętności, serdecznie zapraszamy do naszego grona.
Koło Naukowe "AllChemia" umożliwia studentom pogłębianie wiedzy, rozwijanie zainteresowań z zakresu chemii, w szczególności chemii analitycznej oraz praktycznego wykorzystania metod pozwalających na określenie składu chemicznego układów materialnych. Działalność w kole stwarza warunki do samodzielnego i zespołowego rozwiązywania problemów z zakresu analityki składu, rozmieszenie i struktury badanych materiałów, a także innych działów chemii.
Do Koła przyjmowane są osoby zainteresowane pracą badawczą z zakresu chemii, ze szczególnym ukierunkowaniem na chemię analityczną oraz gotowe do pogłębiania wiedzy, doskonalenie zdobytych umiejętności, rozwijania zainteresowań i realizacji pasji naukowych.
Koło Naukowe "Ceramika Artystyczna" jest kołem działającym na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki. Naszą działalność rozpoczęliśmy w roku 2014. Jesteśmy przekonani o zapotrzebowaniu w przemyśle na inżynierów, którzy potrafią łączyć sztukę projektowania wyrobów ceramicznych z wiedzą technologiczną.
Do Koła chętnie przyjmujemy osoby zaangażowane, wykorzystujące swoje mocne strony. Kandydaci, którzy aktywnie będą działać tak, by nasza mała społeczność mogła się dalej rozwijać. Znajomość ogólnej wiedzy ceramicznej jest mile widziana, ale nie jest konieczna.
Koło Naukowe "Ceramit" jest najstarszym kołem działającym na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki. Koło zrzesza studentów zainteresowanych rozwijaniem projektów z pogranicza technologii chemicznej i inżynierii materiałowej. Kładziemy nacisk na innowacyjność oraz rozwiązania, które przyniosą korzyści środowisku.
Najważniejszym kryterium w dołączaniu do Koła jest chęć działania. Pierwsze doświadczenia w laboratorium będą atutem, ale nie są wymogiem. Dobrze, aby zainteresowania skupiały się wokół chemii oraz materiałoznawstwa.
Koło naukowe "Nucleus" sięga swoją historią połowy lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Od początku tematyka zainteresowań i badań podejmowanych w Nucleusie związana jest z szeroko pojętą inżynierią materiałową, mierzoną od materiałów dla elektroniki, przez kompozyty konstrukcyjne po biomateriały i od związków międzymetalicznych, przez materiały tlenkowe do polimerów. Spojrzenie Nucleusa na inżynierię materiałową to w głównej mierze spojrzenie chemików, ale łączy w sobie wszystkie dziedziny nauk podstawowych. W ostatnich latach działalność Nucleusa to projekty dotyczące badania biopolimerów, zaawansowanych katalizatory ceramicznych, biodegradowalnych opakowań na słodycze, czy też druku 3D materiałów ceramicznych.
Wszystkie osoby, które w trakcie studiów chcą rozwijać swoje naukowe pasje, są mile widziane w Nucleusie. Ze względu na wiele zagadnień podejmowanych w kole wszelkie zainteresowania i umiejętności będą przydatne i dobrze wykorzystane.