Obecnie na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH studiuje blisko 480 studentów i 99 doktorantów. Corocznie organizowane są również poszerzające wiedzę studia podyplomowe.
Działalność naukowo-badawcza Wydziału dotyczy bardzo szerokiego spektrum tematycznego, od wielkoprzemysłowych technologii tradycyjnych materiałów ceramicznych i ich najnowszych generacji, do materiałów zaawansowanych, także w skali nano i mikro, na potrzeby różnych gałęzi przemysłu (budowlanego, energetycznego, lotniczego, paliwowego, komputerowego) oraz najnowszych technik badawczych i analitycznych.
Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH to interdyscyplinarna jednostka o profilu chemiczno-materiałowo-technologicznym, której misją jest kompleksowe kształcenie studentów w zakresie nowoczesnych technologii materiałowych, szeroka współpraca z przemysłem oraz prowadzenie zaawansowanych badań na najwyższym poziomie naukowym.
Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH posiada bardzo bogatą ofertę badawczą realizowaną w poszczególnych katedrach, jak i akredytowanych laboratoriach. Prowadzi działalność naukowo-badawczą w obszarze chemii i nowoczesnych technologii materiałowych. Dzięki nowoczesnej infrastrukturze oraz technologii wydział kształci wybitnych specjalistów, którzy są doceniani w kraju i za granicą. Pracownicy naukowi oraz doktoranci prowadzą badania oraz realizują prestiżowe granty, za które są nagradzani na arenie międzynarodowej.
Wzrastające zapotrzebowanie na materiały, biomateriały, czyli materiały dla medycyny oraz rozwój przemysłu i technologii, w których wykorzystywane są różnego typu materiały kompozytowe sprawia, że prace badawcze realizowane są niebywale potrzebne i interesujące. Poruszanie się w tak intensywnie rozwijających się dziedzinach wiedzy i inżynierii wymusza na badaczach nieustanny rozwój i doskonalenie swoich umiejętności i warsztatu.
Praca naukowców skupia się m.in. na otrzymywaniu i ocenie właściwości biomateriałów i kompozytów, trwa poszukiwanie nowych rozwiązań, materiałów lub sposobów modyfikacji obecnie już istniejących materiałów w celu polepszenia ich funkcjonalności i użyteczności zarówno w medycynie, jak i w przemyśle. Prowadzone są badania w zakresie nowoczesnych nośników leków, materiałów dla diagnostyki i terapii, teranostyki, nanomedycyny oraz inżynierii tkankowej i medycyny regeneracyjnej oraz w celu wytwarzania nowych struktur węglowych zarówno w sakli mikro, jak i nano o niespotykanych właściwościach mechanicznych, elektrycznych i cieplnych.
Absolwenci Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH, to specjaliści z zakresu technologii materiałowych tradycyjnie związanych z szeroko rozumianymi: przemysłem ceramicznym, szklarskim, materiałów budowlanych, materiałów ogniotrwałych.
Odnoszą również sukcesy w projektowaniu, wytwarzaniu i badaniu nowych materiałów oraz komponentów przeznaczonych do specyficznych zastosowań w wielu najnowocześniejszych obszarach (np. elektronika, energetyka, przemysł lotniczy, samochodowy, fotonika, branża IT) oraz materiałów dla medycyny i ochrony środowiska, a także analityki i kontroli jakości.
Są bardzo dobrze przygotowani do sprostania wyzwaniom doby Przemysłu 4.0.
Kierunek Inżynieria Materiałowa prowadzony przez Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki został wyróżniony przez Państwową Komisję Akredytacyjną (Uchwała nr 422/2007 z dnia 14 czerwca 2007 r.). Otrzymane wyróżnienie potwierdza wysoki poziom i jakość kształcenia na kierunku Inżynieria Materiałowa.
W uzasadnieniu Komisja podkreśliła m.in.: dobrze wykwalifikowaną kadrę, aktywną działalność naukowo-badawczą, szeroką współpracę z ośrodkami zagranicznymi, aktywność w przygotowywaniu podręczników akademickich, działalność studenckich kół naukowych, promocję kierunku oraz wyposażenie laboratoriów dydaktycznych i naukowych w nowoczesny sprzęt badawczy. Tylko dwa wydziały prowadzące kierunek „Inżynieria Materiałowa” uzyskały wyróżnienie tj. WIMiC i Wydział Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej.