Na Wydziale działa osiem katedr specjalizujących się w różnych dziedzinach oraz prezentujących różne obszary badawcze. Katedry te specjalizują się w:
Pracownicy Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki ściśle ze sobą współpracują, prowadząc interdyscyplinarne badania naukowe i kształcąc studentów na najwyższym poziomie.
Działalność naukowa Katedry skupia się na biomateriałach, czyli materiałach dla medycyny oraz na różnego rodzaju materiałach kompozytowych. Prace badawcze prowadzone są w zakresie projektowania nowych materiałów, ich wytwarzania i modyfikacji, a także oceny różnorakich właściwości chemicznych, fizycznych, mechanicznych i biologicznych. Bardzo często dwa obszary badawcze Katedry wzajemnie się przenikają i uzupełniają, dzięki czemu opracowywane są m.in. nowoczesne biomateriały kompozytowe.
W zakres działań naukowo-badawczych podejmowanych w katedrze zalicza się: opracowanie konstrukcji wielofunkcyjnego analizatora chemicznego, analitykę śladów w materiałach technicznych, biologicznych, opracowanie nowatorskich rozwiązań sensorów elektrochemicznych przeznaczonych do badań środowiska. Zespół Biochemii i Neurobiologii prowadzi badania, które obejmują m.in.: chemię peptydów i białek, spektrometrię mas, obrazowanie powierzchni za pomocą spektrometrii mas.
Główne obszary badawcze Katedry to m.in.: technologia ceramiki glinokrzemianowej, technologia węglikowej ceramiki technicznej, technologia materiałów ogniotrwałych, hydrożele gaśnicze i ognioodporne, proszki do zastosowań w ochronie środowiska, reologia mas ceramicznych, ilościowa analiza mikrostruktury kompozytów ceramicznych, badania nad trójwymiarową rekonstrukcją mikrostruktury, charakterystyka surowców ceramicznych, synteza proszków techniką SHS.
Podstawowa działalność badawcza Katedry prowadzona jest w kilku zasadniczych obszarach: badania strukturalne krzemianów i siloksanów, siloksany i silseskwioksany jako prekursory ceramiczne, amorficzne i krystaliczne fosfokrzemiany jako potencjalne materiały bioceramiczne, krzemianowe i siloksanowe powłoki i cienkie filmy na podłożach metalicznych i tlenkowych, polimery krzemoorganiczne, materiały optyczne dla optoelektroniki, obliczenia teoretyczne właściwości materiałów.
W Katedrze realizowane są m.in. następujące kierunki badawcze: projektowanie układów warstwowych dla zastosowania jako materiały funkcjonalne i powłoki ochronne, otrzymywanie materiałów w warunkach plazmochemicznych, otrzymywanie powłok metodami dip-coating i spin-coating, układy wielowarstwowe o różnych współczynnikach załamania do zastosowań w optoelektronice, chemia ciała stałego, kinetyka transportu masy i procesów utleniania w stopach o wysokiej entropii, optoelektronika, kriogenika.
W Katedrze prowadzone są badania podstawowe oraz aplikacyjne w ramach szeroko pojętej chemii materiałów funkcjonalnych. Głównym kierunkiem badań jest powiązanie struktury elektronowej, właściwości strukturalnych, transportowych oraz mikrostrukturalnych z możliwością zastosowania materiałów w układach do konwersji i magazynowania energii, funkcjonalnych warstwach metalicznych i ceramicznych, czujnikach elektrochemicznych oraz katalizie i fotokatalizie. W Katedrze prowadzone są również badania obiektów dziedzictwa kulturowego.
Prace naukowo-badawcze realizowane są w ramach grantów krajowych, grantów Unii Europejskiej oraz szeroko rozwiniętej współpracy z koncernami przemysłowymi produkującymi materiały budowlane. Tematy badawcze stanowią odpowiedź na współczesne wyzwania rynku materiałów budowlanych, takie jak m.in.: rola materiałów budowlanych w gospodarce o cyklu zamkniętym, wpływ domieszek chemicznych nowej generacji na proces hydratacji i twardnienia materiałów wiążących, projektowanie nowych materiałów i rozwój nowoczesnych technologii ich wytwarzania.
Kierunki badawcze realizowane w Katedrze to m.in.: badania procesów krystalizacji szkieł i właściwości tworzyw szklano – krystalicznych, szkło dla optyki, optoelektroniki i techniki światłowodowej – synteza, struktura i właściwości, modyfikacja właściwości szkła, badania nad otrzymaniem powłok multifunkcyjnych na szkle, badanie zjawisk korozji szkła, modyfikacja powierzchni szkła, badania szkieł dla zastosowań proekologicznych, badania żaroodporności stopów metali modyfikowanych powierzchniowo.