Inauguracja Roku Akademickiego Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH 2024/2025
Data: 10.10.2024 r.
Miejsce: AGH, Aula WIMiC, B-8
W czwartek 10 października 2024 roku odbyła się inauguracja roku akademickiego 2024/2025. Uroczystość zaszczycił JM Rektor AGH prof. dr hab. inż. Jerzy Lis, który wygłosił przemówienie do uczestników inauguracji, przypominając swoje związki z naszym Wydziałem.
Licznie zgromadzonych reprezentantów sektora przemysłowego, naukowego, pracowników, doktorantów i studentów Wydziału powitał Dziekan prof. dr hab. inż. Włodzimierz Mozgawa. W swoim wystąpieniu szczególnie ciepłe słowa skierował do studentów I roku podkreślając możliwości, jakie daje dokonany przez nich wybór studiów.
Inspirujący wykład inauguracyjny pt. Wielofunkcyjne materiały w inżynierii tkankowej wygłosiła dr inż. Aleksandra Benko.
Nieodłącznym elementem inauguracji jest immatrykulacja, czyli uroczyste przyjęcie kandydatów w poczet studentów. Dr hab. inż. Aneta Frączek-Szczypta, prof. AGH, Prodziekan ds. ogólnych i nauki, wyjaśniła studentom pierwszego roku, że słowo „immatrykulacja” pochodzi z łaciny i oznacza „wpisanie do matrykuły”, czyli oficjalnego rejestru studentów. Uroczystość ta ma na celu nie tylko formalne potwierdzenie przyjęcia na studia, ale również wprowadzenie nowych studentów w życie akademickie oraz zapoznanie ich z tradycjami uczelni.
Po złożeniu ślubowania przedstawiciele wybrani spośród osób z najlepszymi wynikami rekrutacji zostali uroczyście pasowani przez JM Rektora AGH prof. dra hab. inż. Jerzego Lisa, a następnie otrzymali listy immatrykulacyjne z rąk Dziekana Wydziału prof. dra hab. inż. Włodzimierza Mozgawy oraz liczne i wartościowe upominki od partnerów naszego Wydziału. Na firmowe gadżety mogli liczyć także pozostali studenci I roku.
Gaudeamus Igitur – Radujmy się więc, dopókiśmy młodzi...
Słowa tej tradycyjnej pieśni rozbrzmiały, aby uroczyście powitać nowych studentów Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH.
Wybraliście uczelnię, która dba nie tylko o najwyższy poziom edukacji, ale również o to, abyście mieli możliwość rozwijania swoich pasji, uczestnictwa w innowacyjnych projektach i współpracy z przemysłem. To tutaj możecie stać się częścią zespołów, które będą zmieniać świat i tworzyć przyszłość.Życzę Wam, aby czas spędzony w AGH był pełen inspiracji, ciekawych doświadczeń i satysfakcji z podjętych wyzwań.
Drodzy Studenci, rozpoczynając kolejny rok akademicki, wkraczacie na ścieżkę pełną wyzwań, ale i ogromnych możliwości. To czas, aby rozwijać swoje pasje, poszerzać horyzonty, a także odkrywać nowe obszary wiedzy. W świecie, który dynamicznie się zmienia, to Wasza otwartość na naukę, kreatywność i zaangażowanie będą kluczem do sukcesu.
Rozpoczynacie właśnie niezwykłą podróż, która nie tylko dostarczy Wam wiedzy, ale też pozwoli rozwijać się na wielu płaszczyznach. Studia to czas odkrywania siebie, budowania przyjaźni na całe życie i podejmowania wyzwań, które ukształtują Waszą przyszłość. Jako Samorząd Studencki jesteśmy tu, aby Was wspierać na każdym etapie tej drogi. Życzę Wam powodzenia i niesamowitych doświadczeń w nadchodzących latach!
Podczas uroczystej inauguracji po raz kolejny przyznano Honorowe Wyróżnienia Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Keramos. Wyróżnienia otrzymują osoby zasłużone dla rozwoju Wydziału lub mające szczególne osiągnięcia w dziedzinie przemysłu, nauki, edukacji lub kultury. W roku 2024 statuetkami uhonorowani zostali:
Prof. dr hab. inż. Wojciech Macyk
Za różnorodną współpracę naukową z Wydziałem Inżynierii Materiałowej i Ceramiki w obszarze chemii, technologii chemicznej i inżynierii materiałowej.
Za wieloletnie promowanie Wydziału, wspieranie naszych działań w środowisku Polskiej Chemii oraz pomoc w uzyskaniu niepodważalnej pozycji Wydziału.
Za wielokrotnie okazywaną życzliwą gotowość do popierania Wydziału w różnych obszarach jego działania. Za prezentowaną z wdziękiem postawę człowieka dbającego o pozytywny wizerunek Wydziału, jego pracowników i studentów.
Mirosław Jaroszewicz
Za zasługi dla rozwoju oraz promocji ceramiki budowlanej w Polsce, w kontekście długoletniej i owocnej współpracy z Wydziałem Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH.
Za zaangażowanie w rozwój badań poprzez poszerzanie naszej infrastruktury badawczej.
Za zaangażowanie w proces kształcenia studentów poprzez realizacje wspólnych prac dyplomowych, umożliwienie studentom zdobywania umiejętności praktycznych w ramach praktyk, staży oraz obozów letnich.
Dr inż. Maciej Sypek
Za efektywną współpracę z Wydziałem Inżynierii Materiałowej i Ceramiki obejmującą wsparcie w obszarze kształcenia studentów, umożliwienie im zdobywania praktycznych umiejętności i wiedzy.
Za zaangażowanie w rozwój badań naukowych realizowanych przez naszych pracowników.
Za inspirowanie naukowców do podejmowania najbardziej aktualnej tematyki badawczej.
Fundatorzy upominków:
Admitex S.A.
ATLAS Sp. z o.o.
BA Glass Poland Sp. z o.o.
Cement Ożarów S.A.
Cemex Polska
Cersanit
Dyckerhoff Polska
Heidelberg Materials
Holcim Polska
King Klinker
Lhoist
Łukasiewicz – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych
O-I Poland S.A.
Pilkington
SOLBET Kolbuszowa Sp. z o.o.
Wienerberger Ceramika Budowlana
Zakłady Magnezytowe Ropczyce S.A.
Partnerzy Wydziału poinformowali o atrakcyjnym stypendium firmy Heidelberg Materials i gorąco zachęcali do udziału w konkursie na najlepszą pracę inżynierską oraz najlepszą pracę magisterską w roku akademickim 2024/2025.
Dr inż. Aleksandra Benko wygłosiła wykład inauguracyjny „Wielofunkcyjne materiały w inżynierii tkankowej”.
Temat: Synergia nauki i otoczenia społeczno-gospodarczego
Data: 10.10.2024 r.
Miejsce: AGH, Aula 0.10 w B-8
Forum jest spotkaniem prezesów i dyrektorów firm współpracujących z Wydziałem Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH. Na obradach, które tradycyjnie odbywają się po inauguracji nowego roku akademickiego, dyskutowane są kwestie wspólnego działania w zakresie dydaktyki, nauki oraz rozwiązań potrzeb techniczno-technologicznych partnerów.
Partnerstwo uczelni z przemysłem i biznesem odgrywa fundamentalną rolę w stymulowaniu innowacji oraz wzroście gospodarczym. Inicjatywy podejmowane w ramach takiej współpracy przynoszą obopólne korzyści – zarówno dla środowiska naukowego, jak i przedsiębiorstw – budując solidne połączenie między sferą akademicką a realnymi potrzebami gospodarki.
Program Forum Wydział-Przemysł
Podziękowanie za wsparcie 75-lecie Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH dla partnerów i sponsorów podczas inauguracji wygłosiła prof. dr hab. inż. Manuela Reben, prodziekan ds. współpracy.
Polski przemysł musi dostosować się do dynamicznie zmieniającego się rynku energii, co wymaga elastyczności, innowacyjności i poszukiwania nowych rozwiązań, takich jak zwiększenie wykorzystania energii odnawialnej, optymalizacja zużycia energii oraz wykorzystanie surowców wtórnych.
Aktualne wyzwania dla przemysłów mineralnych jako branż energochłonnych – Piotr Kardaś, sekretarz generalny ze Związku Pracodawców Polskie Szkło
Piotr Kardaś, sekretarz generalny Związku Pracodawców Polskie Szkło, podczas swojego wystąpienia zwrócił uwagę na poważne wyzwania, przed którymi stoi polski przemysł w związku z transformacją energetyczną i rosnącymi cenami energii.
Ekspert podkreślił, że wysokie koszty energii, zwłaszcza w porównaniu z innymi krajami UE, znacząco obciążają polskie przedsiębiorstwa. Jednocześnie, dynamiczny rozwój odnawialnych źródeł energii niesie ze sobą zarówno szanse, jak i nowe wyzwania związane z niestabilnością cen i koniecznością dostosowania się do zmieniających się warunków rynkowych.
Kardaś zwrócił uwagę na konieczność integracji bezpośrednich dostaw energii z OZE, co może przyczynić się do obniżenia kosztów produkcji. Jednocześnie wyraził obawy dotyczące bezpieczeństwa energetycznego w okresie transformacji i podkreślił, że przemysł będzie musiał ponieść dodatkowe koszty związane z adaptacją do nowych warunków.
Wśród obszarów wymagających szczególnej uwagi, ekspert wymienił konieczność zwiększenia elastyczności produkcji, rozważenie inwestycji w magazyny energii oraz elektryfikację procesów produkcyjnych. Ponadto, Kardaś podkreślił znaczenie rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym i większego wykorzystania surowców wtórnych w przemyśle.
Podsumowując, Piotr Kardaś zaapelował o podjęcie zdecydowanych działań na rzecz wsparcia polskiego przemysłu w procesie transformacji energetycznej. Konieczne jest opracowanie kompleksowych rozwiązań, które umożliwią przedsiębiorstwom dostosowanie się do nowych warunków rynkowych i zapewnią konkurencyjność polskiej gospodarki.
Współpraca uczelni z przemysłem i biznesem jest kluczowym elementem promowania innowacyjności, rozwoju gospodarczego. Działania podejmowane w ramach takiej współpracy przynoszą korzyści zarówno dla nauki, jak i dla sektora biznesowego, tworząc silny most między światem akademickim a potrzebami gospodarki. A rozwój i wdrażanie innowacji to filary gospodarki opartej na wiedzy.
dr inż. Ferdynand Gacki
Dyrektor ds. innowacji i Rozwoju w spółce CERAMIKA PARADYŻ Sp. z o.o., producenta płytek ceramicznych z siedzibą w Opocznie, Prezes Zarządu Polskiej Unii Ceramicznej z siedzibą w Kielcach - Polska Unia Ceramiczna
dr inż. Marek Grabowy
Dyrektor Oddziału Ceramiki CEREL
mgr inż. Krzysztof Skarbiński
Dyrektor Jakości Pilkington IGP Sp. z o.o., reprezentant Polski Glass for Europe
dr inż. Maciej Sypek
Prezes Zarządu Holcim Polska
Spotkanie dla studentów I roku z przedstawicielami władz i administracji wydziału oraz z opiekunem roku
Prowadzący: dr inż. Ewa Kapeluszna, opiekun I roku
Miejsce: AGH, sala 01 w HB-6
Celem spotkania było bardzo krótkie zapoznanie studentów z życiem akademickim, przybliżenie zasad funkcjonowania oraz przedstawienie najważniejszych informacji praktycznych dotyczących studiowania i przekazanie ogólnych informacji o dostępie do systemów informatycznych uczelni, biblioteki czy o pomocy materialnej i etykiecie akademickiej.
Na spotkaniu obecni byli opiekun I roku, prodziekan ds. studenckich, prodziekan ds. kształcenia, zespół Dziekanatu, koordynator Zespołu ds. promocji oraz przedstawiciele WRSS.
fot. Paweł Strzałkowski, Krakowska Studencka Agencja Fotograficzna AGH
fot. Zbigniew Sulima, Centrum Komunikacji i Marketingu AGH