Skip to content ↓

Inauguracja Roku Akademickiego 2024/2025 na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki

Inauguracja Roku Akademickiego Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH 2024/2025

Data: 10.10.2024 r. 
Miejsce: AGH, Aula WIMiC, B-8

W czwartek 10 października 2024 roku odbyła się inauguracja roku akademickiego 2024/2025. Uroczystość zaszczycił JM Rektor AGH prof. dr hab. inż. Jerzy Lis, który wygłosił przemówienie do uczestników inauguracji, przypominając swoje związki z naszym Wydziałem.

Licznie zgromadzonych reprezentantów sektora przemysłowego, naukowego, pracowników, doktorantów i studentów Wydziału powitał Dziekan prof. dr hab. inż. Włodzimierz Mozgawa. W swoim wystąpieniu szczególnie ciepłe słowa skierował do studentów I roku podkreślając możliwości, jakie daje dokonany przez nich wybór studiów. 

Inspirujący wykład inauguracyjny pt. Wielofunkcyjne materiały w inżynierii tkankowej wygłosiła dr inż. Aleksandra Benko.

Immatrykulacja studentów I roku

Nieodłącznym elementem inauguracji jest immatrykulacja, czyli uroczyste przyjęcie kandydatów w poczet studentów. Dr hab. inż. Aneta Frączek-Szczypta, prof. AGH, Prodziekan ds. ogólnych i nauki, wyjaśniła studentom pierwszego roku, że słowo „immatrykulacja” pochodzi z łaciny i oznacza „wpisanie do matrykuły”, czyli oficjalnego rejestru studentów. Uroczystość ta ma na celu nie tylko formalne potwierdzenie przyjęcia na studia, ale również wprowadzenie nowych studentów w życie akademickie oraz zapoznanie ich z tradycjami uczelni.

Po złożeniu ślubowania przedstawiciele wybrani spośród osób z najlepszymi wynikami rekrutacji zostali uroczyście pasowani przez JM Rektora AGH prof. dra hab. inż. Jerzego Lisa, a następnie otrzymali listy immatrykulacyjne z rąk Dziekana Wydziału prof. dra hab. inż. Włodzimierza Mozgawy oraz liczne i wartościowe upominki od partnerów naszego Wydziału. Na firmowe gadżety mogli liczyć także pozostali studenci I roku.

Gaudeamus Igitur – Radujmy się więc, dopókiśmy młodzi...

Słowa tej tradycyjnej pieśni rozbrzmiały, aby uroczyście powitać nowych studentów Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH.

Wybraliście uczelnię, która dba nie tylko o najwyższy poziom edukacji, ale również o to, abyście mieli możliwość rozwijania swoich pasji, uczestnictwa w innowacyjnych projektach i współpracy z przemysłem. To tutaj możecie stać się częścią zespołów, które będą zmieniać świat i tworzyć przyszłość.Życzę Wam, aby czas spędzony w AGH był pełen inspiracji, ciekawych doświadczeń i satysfakcji z podjętych wyzwań.

prof. dr hab. inż. Jerzy Lis, Rektor AGH

Drodzy Studenci, rozpoczynając kolejny rok akademicki, wkraczacie na ścieżkę pełną wyzwań, ale i ogromnych możliwości. To czas, aby rozwijać swoje pasje, poszerzać horyzonty, a także odkrywać nowe obszary wiedzy. W świecie, który dynamicznie się zmienia, to Wasza otwartość na naukę, kreatywność i zaangażowanie będą kluczem do sukcesu.

prof. dr hab. inż. Włodzimierz Mozgawa | Dziekan Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki

Wyróżnieni studenci I roku uroczyście immatrykulowani

  • Paweł Białek
  • Maria Brymora
  • Michał Jasonek
  • Zuzanna Kozioł
  • Adam Różański
  • Aleksandra Sinka
  • Aleksandra Smoleń
  • Wiktor Wesołowski
  • Patryk Węgiel 
  • Łukasz Włudarczyk

Rozpoczynacie właśnie niezwykłą podróż, która nie tylko dostarczy Wam wiedzy, ale też pozwoli rozwijać się na wielu płaszczyznach. Studia to czas odkrywania siebie, budowania przyjaźni na całe życie i podejmowania wyzwań, które ukształtują Waszą przyszłość. Jako Samorząd Studencki jesteśmy tu, aby Was wspierać na każdym etapie tej drogi. Życzę Wam powodzenia i niesamowitych doświadczeń w nadchodzących latach!

Honorowe Wyróżnienia Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki – Keramos 2024

Podczas uroczystej inauguracji po raz kolejny przyznano Honorowe Wyróżnienia Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Keramos. Wyróżnienia otrzymują osoby zasłużone dla rozwoju Wydziału lub mające szczególne osiągnięcia w dziedzinie przemysłu, nauki, edukacji lub kultury. W roku 2024 statuetkami uhonorowani zostali:

  • Prof. dr hab. Wojciech Macyk, Prorektor UJ ds. nauki
  • Mirosław Jaroszewicz, Prezes Związku Pracodawców Ceramiki Budowlanej, Członek Zarządu Wienerberger Ceramika Budowlana
  • Dr inż. Maciej Sypek, Prezes Zarządu Holcim Polska

Prof. dr hab. inż. Wojciech Macyk

Prorektor UJ ds. nauki

Za różnorodną współpracę naukową z Wydziałem Inżynierii Materiałowej i Ceramiki w obszarze chemii, technologii chemicznej i inżynierii materiałowej.
Za wieloletnie promowanie Wydziału, wspieranie naszych działań w środowisku Polskiej Chemii oraz pomoc w uzyskaniu niepodważalnej pozycji Wydziału.
Za wielokrotnie okazywaną życzliwą gotowość do popierania Wydziału w różnych obszarach jego działania. Za prezentowaną z wdziękiem postawę człowieka dbającego o pozytywny wizerunek Wydziału, jego pracowników i studentów.

Mirosław Jaroszewicz

Prezes Związku Pracodawców Ceramiki Budowlanej, Członek Zarządu Wienerberger Ceramika Budowlana

Za zasługi dla rozwoju oraz promocji ceramiki budowlanej w Polsce, w kontekście długoletniej i owocnej współpracy z Wydziałem Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH.
Za zaangażowanie w rozwój badań poprzez poszerzanie naszej infrastruktury badawczej.
Za zaangażowanie w proces kształcenia studentów poprzez realizacje wspólnych prac dyplomowych, umożliwienie studentom zdobywania umiejętności praktycznych w ramach praktyk, staży oraz obozów letnich.

Dr inż. Maciej Sypek

Prezes Zarządu Holcim Polska

Za efektywną współpracę z Wydziałem Inżynierii Materiałowej i Ceramiki obejmującą wsparcie w obszarze kształcenia studentów, umożliwienie im zdobywania praktycznych umiejętności i wiedzy.
Za zaangażowanie w rozwój badań naukowych realizowanych przez naszych pracowników.
Za inspirowanie naukowców do podejmowania najbardziej aktualnej tematyki badawczej.

Partnerzy Wydziału poinformowali o atrakcyjnym stypendium firmy Heidelberg Materials i gorąco zachęcali do udziału w konkursie na najlepszą pracę inżynierską oraz najlepszą pracę magisterską w roku akademickim 2024/2025.

Wiesław Adamczyk - Wiceprezes Zarządu, Dyrektor Techniczny Heidelberg Materials Polska

Dr inż. Aleksandra Benko wygłosiła wykład inauguracyjny „Wielofunkcyjne materiały w inżynierii tkankowej”.

Forum Wydział-Przemysł

Temat: Synergia nauki i otoczenia społeczno-gospodarczego
Data: 10.10.2024 r.
Miejsce: AGH, Aula 0.10 w B-8

Forum jest spotkaniem prezesów i dyrektorów firm współpracujących z Wydziałem Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH. Na obradach, które tradycyjnie odbywają się po inauguracji nowego roku akademickiego, dyskutowane są kwestie wspólnego działania w zakresie dydaktyki, nauki oraz rozwiązań potrzeb techniczno-technologicznych partnerów.

Partnerstwo uczelni z przemysłem i biznesem odgrywa fundamentalną rolę w stymulowaniu innowacji oraz wzroście gospodarczym. Inicjatywy podejmowane w ramach takiej współpracy przynoszą obopólne korzyści – zarówno dla środowiska naukowego, jak i przedsiębiorstw – budując solidne połączenie między sferą akademicką a realnymi potrzebami gospodarki.

Program Forum Wydział-Przemysł

  • Otwarcie – Dziekan WIMiC, prof. dr hab. inż. Włodzimierz Mozgawa
  • Wystąpienie wprowadzające nt. synergii nauki i otoczenia społeczno-gospodarczego – Prodziekan WIMiC ds. współpracy, prof. dr hab. inż. Manuela Reben
  • Aktualne wyzwania dla przemysłów mineralnych jako branż energochłonnych  –  sekretarz generalny Piotr Kardaś, Związek Pracodawców Polskie Szkło
  • Debata / Panel dyskusyjny z udziałem zaproszonych panelistów, prowadzenie – Prodziekan WIMiC ds. współpracy, prof. dr hab. inż. Manuela Reben
  • Dyskusja
  • Zakończenie

Podziękowanie za wsparcie 75-lecie Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH dla partnerów i sponsorów podczas inauguracji wygłosiła prof. dr hab. inż. Manuela Reben, prodziekan ds. współpracy.

Polski przemysł musi dostosować się do dynamicznie zmieniającego się rynku energii, co wymaga elastyczności, innowacyjności i poszukiwania nowych rozwiązań, takich jak zwiększenie wykorzystania energii odnawialnej, optymalizacja zużycia energii oraz wykorzystanie surowców wtórnych.

Aktualne wyzwania dla przemysłów mineralnych jako branż energochłonnych  –  Piotr Kardaś, sekretarz generalny ze Związku Pracodawców Polskie Szkło

Piotr Kardaś, sekretarz generalny Związku Pracodawców Polskie Szkło, podczas swojego wystąpienia zwrócił uwagę na poważne wyzwania, przed którymi stoi polski przemysł w związku z transformacją energetyczną i rosnącymi cenami energii.

Ekspert podkreślił, że wysokie koszty energii, zwłaszcza w porównaniu z innymi krajami UE, znacząco obciążają polskie przedsiębiorstwa. Jednocześnie, dynamiczny rozwój odnawialnych źródeł energii niesie ze sobą zarówno szanse, jak i nowe wyzwania związane z niestabilnością cen i koniecznością dostosowania się do zmieniających się warunków rynkowych.

Kardaś zwrócił uwagę na konieczność integracji bezpośrednich dostaw energii z OZE, co może przyczynić się do obniżenia kosztów produkcji. Jednocześnie wyraził obawy dotyczące bezpieczeństwa energetycznego w okresie transformacji i podkreślił, że przemysł będzie musiał ponieść dodatkowe koszty związane z adaptacją do nowych warunków.

Wśród obszarów wymagających szczególnej uwagi, ekspert wymienił konieczność zwiększenia elastyczności produkcji, rozważenie inwestycji w magazyny energii oraz elektryfikację procesów produkcyjnych. Ponadto, Kardaś podkreślił znaczenie rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym i większego wykorzystania surowców wtórnych w przemyśle.

Podsumowując, Piotr Kardaś zaapelował o podjęcie zdecydowanych działań na rzecz wsparcia polskiego przemysłu w procesie transformacji energetycznej. Konieczne jest opracowanie kompleksowych rozwiązań, które umożliwią przedsiębiorstwom dostosowanie się do nowych warunków rynkowych i zapewnią konkurencyjność polskiej gospodarki.

Współpraca uczelni z przemysłem i biznesem jest kluczowym elementem promowania innowacyjności, rozwoju gospodarczego. Działania podejmowane w ramach takiej współpracy przynoszą korzyści zarówno dla nauki, jak i dla sektora biznesowego, tworząc silny most między światem akademickim a potrzebami gospodarki. A rozwój i wdrażanie innowacji to filary gospodarki opartej na wiedzy.

prof. dr hab. inż. Manuela Reben | Prodziekan ds. współpracy Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki

Paneliści Forum Wydział-Przemysł 2024

dr inż. Ferdynand Gacki
Dyrektor ds. innowacji i Rozwoju w spółce CERAMIKA  PARADYŻ Sp. z o.o., producenta płytek ceramicznych z siedzibą w Opocznie, Prezes Zarządu Polskiej Unii Ceramicznej z siedzibą w Kielcach - Polska Unia Ceramiczna 

dr inż. Marek Grabowy
Dyrektor Oddziału Ceramiki CEREL

mgr inż. Krzysztof Skarbiński
Dyrektor Jakości Pilkington IGP Sp. z o.o., reprezentant Polski Glass for Europe

dr inż. Maciej Sypek
Prezes Zarządu Holcim Polska

Spotkanie dla studentów I roku

Spotkanie dla studentów I roku z przedstawicielami władz i administracji wydziału oraz z opiekunem roku
Prowadzący
: dr inż. Ewa Kapeluszna, opiekun I roku
Miejsce: AGH, sala 01 w HB-6

Celem spotkania było bardzo krótkie zapoznanie studentów z życiem akademickim, przybliżenie zasad funkcjonowania oraz przedstawienie najważniejszych informacji praktycznych dotyczących studiowania i przekazanie ogólnych informacji o dostępie do systemów informatycznych uczelni, biblioteki czy o pomocy materialnej i etykiecie akademickiej.

Na spotkaniu obecni byli opiekun I roku, prodziekan ds. studenckich, prodziekan ds. kształcenia, zespół Dziekanatu, koordynator Zespołu ds. promocji oraz przedstawiciele WRSS.

Inauguracja Roku Akademickiego na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki

Stopka