Przejdź do treści Przejdź do stopki
Osiągnięcia

Złoty medal na Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków IWIS

Zespół bioceramiczny z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH, w którego skład wchodzą: dr hab. inż. Aneta Zima, prof. AGH, dr inż. Joanna Czechowska, mgr inż. Piotr Pańtak oraz mgr inż. Kinga Kowalska

Złoty medal na Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków IWIS

Złoty medal na Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków IWIS 2024 dla Zespołu Bioceramicznego z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH

Z przyjemnością informujemy, że rozwiązania materiałowe opracowane w Zespole Bioceramicznym z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH, w którego skład wchodzą: dr hab. inż. Aneta Zima, prof. AGH, dr inż. Joanna Czechowska, mgr inż. Piotr Pańtak oraz mgr inż. Kinga Kowalska, nagrodzone zostały złotym medalem na Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków IWIS 2024.

Złoty medal przyznano za innowacyjne rozwiązania:
Sposób otrzymywania biomateriału kościozastępczego w postaci hybrydowych granul Aneta ZIMA, Joanna CZECHOWSKA, Piotr PAŃTAK. Opis zgłoszeniowy wynalazku: PL447483A1
Sposób otrzymywania hybrydowych granul na bazie hydroksyapatytu; Aneta ZIMA, Joanna CZECHOWSKA, Piotr PAŃTAK. Opis zgłoszeniowy wynalazku: PL447485A1

Naukowcy z AGH od lat pracują nad materiałami, które mogłyby zastąpić kości i wspomóc ich regenerację. Teraz próbują skłonić ziarniste materiały kościozastępcze do walki z bakteriami.

Ubytek kostny może powstać w wyniku wypadku albo interwencji chirurgicznej np. przy chorobie nowotworowej. Niestety ubytek nie zawsze jest w stanie zregenerować się samoczynnie.

Zespół Bioceramiczny AGH na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki, kierowany przez dr hab. Anetę Zimę, prof. AGH, od lat prowadzi badania naukowe nad innowacyjnymi materiałami stosowanymi do wypełniania ubytków kostnych. Niektóre z opracowanych biomateriałów obecnie są z powodzeniem stosowane w medycynie. Na przykład FlexiOss, czyli biomateriał kościozastępczy, opracowany we współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie i nazywany potocznie „sztuczną kością”, w znacznej części opiera się na mikroporowatych granulkach z hydroksyapatytowych (fosforan (V) wapnia), opatentowanych przez Zespół Bioceramiczny AGH. 

Prace badawcze obejmują projektowanie, otrzymywanie, ocenę fizykochemiczną i biologiczną preparatów dla chirurgii szczękowej, chirurgii twarzoczaszki i ortopedii służących do zastępowania fragmentów kości oraz dla różnych zastosowań w stomatologii. Nowoczesne rozwiązania w zakresie biomateriałów obejmują materiały hybrydowe dla medycyny regeneracyjnej i inżynierii tkankowej, które nie tylko pełnią rolę wypełniacza ubytków kostnych, ale stymulują regenerację kości.

Otrzymywanie biomateriałów w postaci granul jest trudne i czasochłonne. Okazuje się jednak, że jeśli do wytworzenia tych materiałów wykorzystana zostanie metyloceluloza, to materiał będzie samoczynnie formował się w granule. Granule, o których mowa, mają rozmiary między 0,1 a 1 mm. Po umieszczeniu granul w ubytku kostnym, będą one mogły stanowić rusztowanie dla odbudowującej się tkanki.

Opracowywane hybrydowe granule mogą w przyszłości znaleźć zastosowanie jako nośniki leków i substancji biologicznie czynnych w terapiach celowanych. Leki i substancje biologicznie czynne umieszczone w hybrydowych granulach mogłyby uwalniać się dopiero w miejscu implantacji – a to pozwoliłoby uniknąć ich ogólnoustrojowego działania, które często prowadzi do wystąpienia skutków ubocznych.

Innym sposobem wykorzystania granul jest ich zastosowanie jako komponentów materiałów kościozastępczych. Ze względu na to, że ubytki kostne, szczególnie te powstałe w wyniku wypadków, prawie zawsze mają nieregularny kształt, do ich uzupełniania przydatne są materiały, które można łatwo formować i dostosować do kształtu ubytku oraz szczelnie wypełnić nimi przestrzeń.

"Będę otrzymywać granule na bazie metylocelulozy i hydroksyapatytu, modyfikowane polimerem o właściwościach antybakteryjnych i miedzią" – wyjaśnia dr inż. Joanna Czechowska. – "Teoretycznie przewiduję, że metyloceluloza i hydroksyapatyt będą tworzyć układy hybrydowe, natomiast konieczne będzie sprawdzenie w jaki sposób dodatek polimeru o działaniu antybakteryjnym wpłynie na proces samoorganizacji materiału, ze względu na możliwość tworzenia się kompleksu polielektrolitowego".

Międzynarodowa Warszawska Wystawa Wynalazków IWIS

Międzynarodowa Warszawska Wystawa Wynalazków IWIS to największe w Polsce międzynarodowe wydarzenie promujące wynalazczość i innowacje. Co roku na wystawie gościmy wynalazców z ponad 25 państw świata m.in. z Arabii Saudyjskiej, Chorwacji, Egiptu, Iranu, Kanady, Malezji, Korei, Turcji, Rumunii, Tajwanu czy oczywiście z Polski. Wynalazcy prezentują na wystawie innowacje stanowiące przegląd osiągnięć technicznych, częściowo już wykorzystywanych w praktyce, a częściowo wciąż oczekujących na wdrożenie. Każdego roku wystawie towarzyszą wykłady i prelekcje dotyczące ochrony własności intelektualnej i organizowany jest Światowy Konkurs Chemiczny.

Podstawowe cele wystawy to:

  • zaprezentowanie dorobku naukowego polskich naukowców i wynalazców na tle światowych rozwiązań
  • umożliwienie wynalazcom nawiązania kontaktów z potencjalnymi inwestorami
  • zapoznanie opinii publicznej z dokonaniami Polski w dziedzinie wynalazczości, a poprzez ich popularyzację w mediach kształtowanie pozytywnego wizerunku polskiej nauki
  • kreowanie innowacyjnych postaw wśród dzieci i młodzieży

W wystawie prezentują swoje osiągnięcia zarówno instytuty badawcze, uniwersytety i politechniki, jak również innowacyjne przedsiębiorstwa i indywidualni wynalazcy. Do udziału w wystawie zaproszeni są także przedstawiciele instytucji finansowych zainteresowani inwestycjami w nowoczesne produkty i technologie. Wynalazcy, którzy decydują się na udział w wystawie prezentują swój dorobek w 12 kategoriach m.in.: poczynając od ekologii i ochrony środowiska przez mechanikę, budownictwo, elektronikę oraz przemysł włókienniczy i chemiczny aż do innowacyjnych rozwiązań medycznych.

Więcej informacji:
Zespół Bioceramiczny AGH na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki 

Innowacyjne materiały do wypełniania ubytków kostnych

Stopka