fot. Polska Press
Dr inż. Joanna Czechowska z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH otrzymała nominację Kolegium Redakcyjnego do tytułu Osobowość Roku 2023 w kategorii Nauka.
Kapituła Redakcji Gazety Krakowskiej i Dziennika Polskiego doceniła wkład w życie naukowe naszego regionu, przyznając nominację w szczególności za prace nad materiałem hybrydowym w formie granul o właściwościach bakteriobójczych, które mają być stosowane do wypełniania ubytków kostnych.
Co roku w wielkim plebiscycie Osobowość Roku, mieszkańcy naszego regionu wybierają laureatów tych zaszczytnych tytułów w każdym mieście i powiecie naszego województwa. Prestiżowe nagrody i statuetki są wręczane podczas uroczystej gali. Zwycięzcy z naszego regionu awansują też do wielkiego ogólnopolskiego finału plebiscytu, w którym zostaną przyznane tytuły Osobowość Roku Polski 2023. Ich wręczenie odbędzie się podczas wielkiej gali na Zamku Królewskim w Warszawie.
Osobowość Roku to wielki plebiscyt prowadzony w całej Polsce przez dzienniki regionalne i serwisy internetowe wydawnictwa Polska Press. W naszym województwie akcję prowadzą Gazeta Krakowska i serwis www.gazetakrakowska.pl, Dziennik Polski i serwis www.dziennikpolski24.pl oraz miejskie i powiatowe serwisy www.naszemiasto.pl.
Dr inż. Joanna Czechowska z Zespołu Bioceramicznego WIMiC AGH otrzymała grant, który ma pozwolić jej na opracowanie materiału hybrydowego w formie granul o właściwościach bakteriobójczych. Jej projekt Nowe samoorganizujące się biomateriały na bazie metylocelulozy i hydroksyapatytu, modyfikowane miedzią otrzymał finansowanie z Narodowego Centrum Nauki w konkursie Miniatura 7 (nr 2023/07/X/ST11/00705).
Jedną z inspiracji do powstania projektu były prace badawcze Zespołu Bioceramicznego dotyczące wykorzystania granul hydroksyapatytowo-polimerowych jako komponentów materiałów kościozastępczych. Otrzymywanie biomateriałów w postaci granul jest trudne i czasochłonne. Wykazano jednak, że jeśli do ich wytworzenia wykorzystana zostanie metyloceluloza, to materiał będzie samoczynnie formował się w granule.
Granule, o których mowa, mogą być na tyle duże, że widać je gołym okiem. Ich rozmiary sięgają od 100 mikrometrów (0.1 milimetra) do nawet 1000 mikrometrów (1 milimetra). Naukowcy najczęściej wykorzystują granule z zakresu 300–400 mikrometrów, ale niewykluczone jest stosowanie innych rozmiarów. Po umieszczeniu granul w ubytku kostnym, będą one mogły stanowić rusztowanie dla odbudowującej się tkanki.
Opracowywane hybrydowe granule mogą w przyszłości znaleźć zastosowanie jako nośniki leków i substancji biologicznie czynnych w terapiach celowanych. Leki i substancje biologicznie czynne umieszczone w hybrydowych granulach mogłyby uwalniać się dopiero w miejscu implantacji – a to pozwoliłoby uniknąć ich ogólnoustrojowego działania, które często prowadzi do wystąpienia skutków ubocznych.