Wśród laureatów XXV konkursu Diamenty AGH jest dwoje absolwentów studiów II stopnia na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH. Konkurs organizowany jest wspólnie przez Stowarzyszenie „Studenckie Towarzystwo Naukowe” i AGH. Prace dyplomowe oceniano w dwóch kategoriach: prace teoretyczne i prace aplikacyjne.
I miejsce - Monika Mielniczuk
W kategorii prac aplikacyjnych I miejsce zdobyła Monika Mielniczuk za pracę: Microstructure and properties: the next dimension of tailored property design of high-entropy oxides zrealizowaną pod opieką dr hab. Ewy Drożdż, prof. AGH.
III miejsce - Miłosz Kożusznik
W kategorii prac teoretycznych III miejsce zdobył Miłosz Kożusznik za pracę: Synthesis and catalytic properties of mutlicomponent transition metal chalcogenides zrealizowaną pod opieką dr inż. Andrzeja Mikuły.
Obie prace powstały w Katedrze Chemii Nieorganicznej. Obojgu Laureatom serdecznie gratulujemy!
Moniki Mielniczuk, której pasją już od gimnazjum była chemia i fizyka. Po ukończeniu klasy o profilu matematyczno-fizyczno-chemicznym w II Liceum Ogólnokształcące im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie, rozpoczęła studia I stopnia na naszym Wydziale na kierunku Inżynieria Materiałowa. W 2021 r. pod opieką dr hab. Ewy Drożdż zrealizowała pracę inżynierską na temat syntezy i właściwości redukcyjnych i elektrycznych tytanianu strontu domieszkowanego niklem. Podczas studiów dzięki promotorce swojej pracy inżynierskiej miała okazję brać udział w badaniach absorpcji promieniowania rentgenowskiego (XAS) w Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS w Krakowie. Na ostatnim roku studiów II stopnia odbyła 6-miesięczny staż naukowy w Empa - Swiss Federal Laboratories for Materials Science and Technology w grupie prof. Thomasa Graule, gdzie prowadziła badania do swojej pracy magisterskiej na temat wykorzystania tlenków wysokoentropowych w reakcjach katalitycznych, w szczególności uwodornienia dwutlenku węgla. Praca została obroniona z wyróżnieniem. Przeprowadzone badania pozwoliły na opracowanie jednej z pierwszych na świecie metod syntezy hollow structure złożonych z tlenków wysokoentropowych. Podczas stażu Monika Mielniczuk miała także okazję brać udział i prezentować wyniki swoich badań podczas konferencji (np. 1st Swiss Symposium on Materials Chemistry).
Obecnie jest doktorantką w Laboratorium Katalizy i Zrównoważonej Chemii w Instytucie Paula Scherrera, ETH Zürich w Szwajcarii, gdzie prowadzi badania związane z konwersją metanolu do olefin.
Sylwetka zdobywczyni głównej nagrody XXV edycji konkursu Diamenty AGH
Monika Mielniczuk urodziła się 23 czerwca 1999 r. w Rzeszowie. W Gimnazjum im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Sędziszowie Małopolskim, do którego uczęszczała, jej pasją stały się chemia i fizyka. Naukę kontynuowała w II Liceum Ogólnokształcącym im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie, w klasie o profilu matematyczno-fizyczno-chemicznym. W 2018 r. rozpoczęła studia I stopnia na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki na kierunku Inżynieria Materiałowa. W 2021 r. pod opieką dr hab. Ewy Drożdż zrealizowała pracę inżynierską na temat syntezy i właściwości redukcyjnych i elektrycznych tytanianu strontu domieszkowanego niklem.
Podczas studiów dzięki promotorce swojej pracy inżynierskiej miała okazję brać udział w badaniach absorpcji promieniowania rentgenowskiego (XAS) w Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS w Krakowie. Na ostatnim roku studiów II stopnia odbyła 6-miesięczny staż naukowy w Empa Swiss Federal Laboratories for Materials Science and Technology w grupie prof. Thomasa Graule, gdzie prowadziła badania do swojej pracy magisterskiej na temat wykorzystania tlenków wysokoentropowych w reakcjach katalitycznych, w szczególności uwodornienia dwutlenku węgla. Praca została obroniona z wyróżnieniem. Przeprowadzone badania pozwoliły na opracowanie jednej z pierwszych na świecie metod syntezy hollow structure złożonych z tlenków wysokoentropowych.
Podczas stażu Monika Mielniczuk miała także okazję brać udział i prezentować wyniki swoich badań podczas konferencji (np. 1st Swiss Symposium on Materials Chemistry).
Obecnie jest doktorantką w Laboratorium Katalizy i Zrównoważonej Chemii w Instytucie Paula Scherrera, ETH Zürich w Szwajcarii, gdzie prowadzi badania związane z konwersją metanolu do olefin. W wolnym czasie lubi grać na pianinie, podróżować i oglądać thrillery.
Źródło:
Znamy laureatki i laureatów XXV konkursu „Diamenty AGH”