Najlepsze zespoły, w tym studenci z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH, którzy tworzą Zespół KopAlnioki, zakwalifikowali się do finału konkursu CHEMKATON 2024 – international edition.
Do finału przeszły drużyny reprezentujące również inne uczelnie wyższe takie jak: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnika Warszawska, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Foshan University (Chiny) oraz Shibaura Institute of Technology (Japonia). Zadanie eliminacyjne polegało na przygotowaniu ze składników ogólnie dostępnych w sklepach spożywczych, mieszaniny wykazującej najniższą temperaturę.
Etap II konkursu to prawdziwe wyzwanie Wielki Finał w AGH odbędzie się w terminie 30 września – 1 października 2024 r. Weźmie w nim udział 9 najlepszych zespołów (w tym z Chin i Japonii), wyłonionych w eliminacjach. Finaliści będą musieli uporać się z kolejnym wyzwaniem w ciągu 24 godzin. Zwycięski zespół otrzyma 12 000 zł nagrody.
Idea konkursu CHEMKATON bazuje na nowoczesnych formach przekazywania wiedzy propagowanych na AGH (np.: Project Based Learning, Case Analysis, Design Thinking) i nawiązuje bezpośrednio do popularnych konkursów typu Grand Callenge (np. 24h Hackatonów). CHEMKATON to dwuetapowy konkurs chemiczny skierowany do studentów uczelni wyższych każdego kierunku studiów, którym bliska jest chemia. Organizatorami wydarzenia są: Wydział Energetyki i Paliw AGH oraz Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH.
CHEMKATON to wydarzenie jedyne w swoim rodzaju. W Polsce (potencjalnie również na świecie) nie ma tego rodzaju konkursu dedykowanego młodym chemikom. Jest to inicjatywa promująca Akademię Górniczo-Hutniczą, ale przede wszystkim nasz Wydział. Konkurs ma unikalną formułę nawiązującą do konkursów typu Grand Challenge, zapoczątkowanych w 2004 r. przez amerykańską agencję DARPA i popularnych 24h Hackathonów. Finaliści poznają swoje zadanie 30 września 2024 r. i będą mieli 24 godziny na opracowanie jego rozwiązania.
Wielkie Wyzwanie Chemia – rozumiane jako zadanie do wykonania, jest mierzalne i możliwe do zrealizowania w ciągu 24 godzin. Konkurs organizowany jest przez Wydziały: Energetyki i Paliw oraz Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Dzięki otwartej formule, zdalnym eliminacjom, minimum formalności i niewielkim kosztom rozwiązania zadania, każdy student zajmujący się chemią ma szansę na udział i zwycięstwo. Konkurs skierowany jest do wszystkich studentów I i II stopnia uczelni chcących drużynowo sprawdzić swoje umiejętności z zakresu chemii.